ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ

В началото на учебната 2012/2013 година СОУ „Димитър Талев” гр. Добрич, беше едно от 84-рите пилотни училища от цялата страна, в които старти ПРОЕКТ BG051PO001-4.1.07 „Включващо обучение”.

 

Обща цел:

 

Да се осигури подкрепяща среда за равен достъп до образование и за отваряне на образователната система с оглед осъществяването на включващо обучение.

 

Специфични цели:

  • ранно откриване на деца, застрашени от обучителни трудности и успешното им включване в предучилищно и училищно образование, успешна социализация и интеграция;

  • повишаване на ролята на общообразователните училища за изграждане на приобщаваща образователна среда и за осъществяване на качествено образование, съобразено с индивидуалните потребности на всеки ученик;

  • повишаване на капацитета на специалните училища за деца със сензорни увреждания с оглед изграждането на функционален модел на работа за подкрепа на включващото обучение на деца и ученици със сензорни увреждания;

  • осигуряване на подкрепяща среда от психолози, ресурсни учители, логопеди и/или други специалисти за деца и ученици, лишени от родителски грижи и ползващи услуги от резидентен тип, включени в процеса на деинституционализация.

 

 

Акцента на подпомагане на учениците със СОП в психологичния кабинет пада върху индивидуалната работа според възможностите и потребностите, заложени в индивидуалните образователни програми с цел по-добра познавателна активност и участие в училищна и извънучилищна дейност.

Използвани са диагностични методи за изследване на праксис, гнозис, когнитивно развитие – възприятия, представи, внимание, памет, мислене и формиране на понятия, въображение; поведение и характер, състояние на емоционално-волевата сфера, интелект на децата и учениците със СОП.

В процеса на обследване се използват: методика за оценка на образователните потребности, методи на наблюдение, психологическа беседа и психологично интревю.

В процеса на корекционната дейност са използвани разнообразни комуникативни стратегии и техники за работа и психологични корекции, логически задачи, проективни тестове, игрови техники, техники за подобряване на фината моторика и координация на движенията, подреждане на пъзел, игрови занимания, рисувателни и арт техники, техники за развитие на паметта и концентрацията, устойчивостта и превключваемостт на вниманието. Задачи и игри за трениране на пространствено мислене, бърза реакция, концентрация, памет и логика. Разговори и дискусии.

 

В работата е важна, както връзката с класния ръководител, така и с родителите на интегрираните ученици. Консултативната дейност е необходима с цел уеднаквяване на изискванията, даване насоки и предоставяне материали за работа. Важно за родителя е да разбере, че и той е страна в възпитателния процес и от неговата помощ и подкрепа зависи успеха на детето му. Затова се провеждат ежедневни срещи и консултации с преподаватели и родители на учениците със СОП.

 

Психолог:

 

Име: Мирослав Зашев

E-mail: z_miroslav@abv.bg

Сайт: www.hiddenpalm.blogspot.com